Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Komutanlığı
Sağlık Provizyon ve Tahakkuk Sistemi


34 - TSK SAĞLIK PROVİZYON VE TAHAKKUK SİSTEMİ
ECZANE KAREKOD UYGULAMASI

 


     
1. Eczacı tarafından, TSK-SPTS’ye kayıt işlemi, ilaç kutusunun karekodu okutularak yada kaydedilerek veya ilaç adı kaydedilerek yapılabilir. Bu esnada TSK-SPTS’ye karekod kaydı yapılmamaktadır.

    İlaç girme işlemleri bitirildikten sonra “Provizyon İstek” düğmesine tıklanarak provizyon istenmelidir.

     2. Müteakip olarak, eczacı tarafından “Reçete Sonuç” ekranında “İTS Kaydet” düğmesi tıklanmalıdır.

     3. “Karekodlar kaydedilecektir.Emin misiniz?” uyarısına “OK” butonu tıklanarak devam edilmelidir. 

     4. Müteakip ekrana, karekodlar ayrıca kaydedilip, “İTS kaydet” düğmesine basılarak, TSK-SPTS veri tabanında kaydedilmesi sağlanmalıdır. Birden fazla karekodlu ilaç kutusunun kaydı için  karekodlu ilaçlar okutulup “Ekle” düğmesine basılmalıdır. Karekodlar kaydedildikten sonra, “Dahil” kutucuğu tıklanmalı ve “İTS Kaydet” düğmesine basılarak işlem tamamlanmalıdır. Bu işlem, Sağlık Bakanlığı sisteminden alınacak verilerle yapılacak eşleştirme için önem taşımaktadır.

     Sehven kaydı yapılan yada sonradan kaydı iptal edilmek istenen karekodlu ilaçlar “Dahil” kutucuğundaki işaret kaldırılarak, silinmeden iptal edilebilmektedir.  

     5. Karekodlu ilaca ait kayıt işleminin tamamlandığı uyarısı alındıktan sonra “Reçete Sonuç” ekranına dönmek için “Reçete” düğmesi tıklanmalıdır.

      DİKKAT: TSK-SPTS’nin, Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumunun “İTS sistemi” ve provizyon sistemleri ile henüz eş zamanlı bağlantısı bulunmamaktadır. Bundan dolayı yukarıdaki işlemler dışında, karekodlu ilaçlara ilişkin olarak kullandığınız yardımcı programlar (TEBEOS, Farmakom, Byte vs.) aracılığıyla TSK-SPTS’de kaydettiğiniz karekodlu ilaçları İlaç Takip Sisteminde de (hastaların isim ve kimlik bilgilerinin girişi yapılmaksızın) kaydetmeniz gerekmektedir.

Duyurular